O mnie

Nazywam się Jowita Wycisk, mieszkam w Poznaniu od urodzenia, ukończyłam tu studia psychologiczne w 1994 roku rozpoczęłam pracę w Instytucie Psychologii UAM .

Już wtedy miałam za sobą niepowtarzalne doświadczenie uczestnictwa w Letnich Szkołach Analizy Transakcyjnej, gdzie najpierw pod kierunkiem Anny Suchańskiej, Marty Cichockiej i Marka Matkowskiego, a następnie Francois’a J. Paul-Cavallier’a, Anne Marie Guicquero i Veronique Sichem uczyłam się budować wgląd we własne przeżycia i rozumieć, w jaki sposób ludzie kształtują swoje losy. Ten cykl warsztatów i szkoleń był doświadczeniem intensywnym i głębokim, i z pewnością trwale ukształtował mój sposób myślenia o psychice człowieka. Do dziś jestem wdzięczna moim nauczycielom i nauczycielkom oraz współtowarzysz(k)om tamtej podróży za możliwość uczestniczenia w tym intymnym, edukacyjnym doświadczeniu.

W pierwszych latach pracy – częściowo za sprawą młodzieńczej fascynacji lekturą Psychologii wieczystej Huxley’a – przeżyłam 'romans’ z psychologią transpersonalną. Frapowało mnie pytanie o miejsce doświadczeń mistycznych i rozwoju duchowego w psychologicznych koncepcjach człowieka. Odpowiedzi szukałam m. in. w książkach Kena Wilbera, a także na studiach kulturoznawczych, a efektem tych poszukiwań stała się praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. Juliusza Tyszki pt. Ciało – psychika – duchowość. Wielowymiarowy rozwój człowieka w twórczości Jerzego Grotowskiego. W tym czasie miałam też okazję praktykować  medytację vipassana, a kilkudniowe pobyty w Przesiece, w ośrodku buddyjskim prowadzonym przez niezapomnianą Almę Yoray, zaszczepiły we mnie trwałą tęsknotę za uważnością. Przewodnikami w tej podróży byli dla mnie w ostatnich latach Rob Nairn, Angie Ball, Annick Nevejan i Anna Zubrzycki, osoby zaangażowane w powstanie Mindfulness Association UK i Mindfulness Association Polska. Dzięki systematycznej praktyce i rozwojowi tej ścieżki, w 2021 r. dołączyłam do grona trenerek i trenerów Kursu Życia Opartego na Uważności.

W roku 2004 obroniłam doktorat powstały pod kierunkiem prof. Anny Suchańskiej: Doświadczanie ciała i wzorce rodzaju a samouszkodzenia umiarkowane. W badaniach tych istotną zmienną była dla mnie kategoria gender. Wiedzę na jej temat czerpałam m. in. z seminarium prowadzonego przez Izę Kowalczyk (obecnie prof. na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu) pt.: Czytanie feminizmu (Instytut Historii Sztuki UAM, 1998/99 r.), spotkań z badaczkami gender studies w ramach II Letniej Szkoły Feminizmu w Zegrzu (Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych oraz Warszawskie Gender Studies, 2000 r.) czy późniejszych konferencji i cykli edukacyjnych, które współorganizowałam z innymi kobietami w ramach działalności w Stowarzyszeniu Kobiet Konsola (m. in. dwóch cykli pt. Wprowadzenie do gender studies, 2002-2004). Te interdyscyplinarne doświadczenia trwale poszerzyły perspektywę mojego myślenia o płci, której społeczno-kulturowe implikacje do dziś stanowią obszar moich zainteresowań.

To w ramach gender studies zetknęłam się z krytyczną analizą takich pojęć, jak „instynkt macierzyński” czy „matka-Polka”, a macierzyństwo jako specyficzne doświadczenie kobiece – czy może jedynie kulturowo kobiecie przypisane – stało się dla mnie nowym obszarem refleksji. W myśleniu o nim bliskie jest mi ujęcie psychodynamiczne, w tym idea konstelacji macierzyńskiej Daniela Sterna oraz teoria przywiązania Johna Bowlby’ego. Jednocześnie prace takich autorek, jak Elizabeth Badinter czy Adrienne Rich każą mi zachować krytycyzm w myśleniu o rodzicielstwie kobiet, jego uwarunkowaniach i psychologicznych konsekwencjach – stąd zainteresowanie obszarami życia rodzinnego i rodzicielstwa wykraczającymi poza tradycyjny model rodziny.

Obecnie w centrum moich zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z rodzicielstwem kobiet żyjących w związkach z kobietami. Zagadnienia dotyczące życia rodzinnego osób LGBT+ są w polskiej psychologii rzadko poruszane, zakładam więc, że okażą się wartościowym polem poszukiwań badawczych. Ich dopełnieniem była współpraca z organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Grupa Stonewall (organizacja pracy na rzecz psychologicznego wsparcia osób LGBT+ i ich rodzin oraz konferencji Dziecko zagrożone homofobią w 2017r.),  Stowarzyszeniem na rzecz Osób LGBT Tolerado (udział w międzynarodowym projekcie  Doing Right(s). Innovative Tools for Professionals Working with LGBT Families). Doświadczenia te doprowadziły mnie do ufundowania wraz z dr Joanną Śmiecińską (UAM) i dr Anną Strzałkowską (UG) Fundacji Tęczowe Rodziny, działającej na rzecz rodzin osób LGBT+, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo i dobro wychowujących się w nich dzieci. W 2020 r., wraz z kilkorgiem osób z Uniwersytetu, założyliśmy też Stowarzyszenie Społeczności LGBT+ UAM – pierwszą w Polsce organizację zrzeszającą osoby pracujące i studiujące w szkole wyższej, działającą na rzecz praw oraz widoczności społeczności LGBT+.

Osoby zainteresowane kontaktem zapraszam do skorzystania z maila: jowita@amu.edu.pl